Key words

Сектантска пропаганда чрез изкуство
A+  a-

В рамките на няколко месеца починаха двама от най-скандално известните гуру-водачи на 20 век – Шри Чинмой и Махариши Махеш Йоги (съответно на 11 октомври  2007 г. и на 5 февруари 2008 г.).

От януари 2007 г. досега активистите на Шри Чинмой Център – България се опитаха да организират у нас няколко концерта за “духовна” музика: във Фестивалния комплекс във Варна, в Националното Музикално Училище “Л. Пипков” и в Камерна зала “България” в София. Последното им намерение беше след броени дни да представят чуждестранен ансамбъл, изпълняващ музиката на Шри Чинмой, на сцената на Мраморната зала в Руския културно-информационен център в София.

След допитване до Центъра за религиозни изследвания и консултации “Св. св. Кирил и Методий” споменатите културно-образователни институции анулираха концертите на култа Шри Чинмой поради опасения за развиване на нерегламентирана и вредна религиозна дейност под прикритието на изкуство. ЦРИК поздравява г-н Карник Аджемян, главен експерт по техническото обслужване на Софийска филхармония, г-жа Милка Митева, директор на НМУ “Л. Пипков” и административното ръководство на РКИЦ за проявената високоотговорна гражданска позиция. Духовното и физическото здраве на нашите деца и младежи, на всички българи, в никакъв случай не струва няколко наема на концертни зали в центъра на София.

За щастие психедилчната субкултура на хипитата и безразсъдното увлечение по “екзотичните”, но “ достъпни” източни учения от втората половина на 20 век вече не се ползват с някогашното доверие. Както се вижда, навлизаме в период, когато лидерите им постепенно си отиват от този свят. Създадените от тях секти и култове са изправени пред два възможни варианта: или отчаяно да поддържат ореола около личността на своя създател, борейки се за привличане на нови последователи, или да се разроят на противоборстващи фракции, всяка от които претендира, че е същинският приемник на заветите на съответния гуру.

Призоваваме православните християни и всички български граждани да проявяват бдителност и доблест и всячески да съдействат за предпазване на народа ни от деструктивното влияние на общности от сектантски тип. Защото те пораждат язви в живота на личността, семейството и обществото, чието излекуване е много трудно, а понякога и невъзможно.

Да не забравяме предупреждението на св. апостол Петър: “Имало е и лъжепророци между народа, както и между вас ще има лъжеучители, които ще вмъкнат пагубни ереси и, като се отричат от Господа, Който ги е изкупил, ще навлекат върху си скорошна погибел. И мнозина ще последват тяхното разпътство, и поради тях пътят на истината ще бъде похулен.  И, подбуждани от користолюбие, ще ви мамят с лъстиви думи” (2 Петр. 2:1-3). Да помним мъдрите думи на св. апостол и евангелист Йоан Богослов: “Възлюбени, не на всеки дух вярвайте, а изпитвайте духовете, дали са от Бога, защото много лъжепророци се явиха в света” (1 Йоан. 4:1) .

С~В

Key words

Key words
Key words

Valid XHTML 1.0 Transitional

Програмиране и дизайн
от ОЛЕС БИЗ